piątek, 14 kwietnia 2017

Bóle różnych odcinków kręgosłupa – dlaczego?


Mówiąc ból kręgosłupa myślimy – ból pleców. Tymczasem kręgosłup składa się z wielu odcinków. Codziennie narażamy każdy z nich. Zatem jak sobie pomóc w codziennych czynnościach, by uniknąć bólu? Przedstawiamy kilka sprawdzonych, praktycznych porad.

Co nas boli i dlaczego?


W przypadku odcinka piersiowego kręgosłupa ogromne znaczenie ma wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem – zarówno w pracy, jak i w domu. Co więcej specjaliści zgodnie twierdzą, że skutki długiego siedzenia mogą być tak samo szkodliwe jak… palenie papierosów. Jeśli chodzi o bóle barków to mogą zacząć się już we wczesnym dzieciństwie poprzez noszenie zbyt ciężkiego tornistra. Podobnie jest w przypadku damskich torebek, gdzie niektóre ważą aż do… 5 kilogramów. Nie od dziś wiadomo również jak na sylwetkę ciała wpływa otyłość. W przypadku Pań zdradliwe może okazać się również noszenie szpilek. 

Jak sobie pomóc?


Przede wszystkim zadbaj o wyprostowaną sylwetkę, zwłaszcza w czasie siedzenia przed komputerem. Zwróć też uwagę, by torba nie była zbyt ciężka. Staraj się nosić ją naprzemiennie na oba ramiona. W przypadku bóli klatki piersiowej może Ci pomóc wiosłowanie ze sztangą. Pomocna okaże się również lekkostrawna dieta. W przypadku zdrowego kręgosłupa bardzo ważna jest wysoka jakość snu. Zadbać o nią mogą poduszki medyczne, które zachowują naturalną krzywiznę kręgosłupa bez względu na ułożenie ciała w czasie snu. Ponadto redukują napięcie w okolicach pleców, szyi i karku. Więcej na temat ich medycznych właściwości można przeczytać tutaj. W przypadku kręgosłupa ważna jest nie tylko profilaktyka, ale i nie bagatelizowanie niepozornych objawów. Jeśli więc dokuczają Ci bóle kręgosłupa należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, by nie dopuścić do trudnych do wyleczenia schorzeń. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz